Ey Uefa, Ya Saymasını Bilmiyorsun

00:23:41 | 2017-03-31
Erdem Gökturk
Erdem Gökturk      erdemlist@yahoo.com

 UEFA her yıl üye federasyonlardan aldıı bilgilere dayanarak bir "Kadın Futbolu Raporu" yayınlar. Eylül ayında federasyonların verdiği bilgiler ile toplanan bu rapor Avrupa'da kadın futbolunun resmini çekmek, her üye federasyonun mevcut halini ve geçmiş yıllarını değerlendirebilmek için önemli bir kaynaktır. Geçtiğimiz haftalarda UEFA 2016-17 sezonunu yayınladı. Raporun 66.sayfasındaki Türkiye resmine bakalım bu yazıda.

Ya saymasını bilmiyorsun ...

Rapora göre 39,233 kadın futbolcu var Türkiye'de. Aktif olan 126 takıma bölündüğünde takım başına 311 oyuncu düşüyor. Üstelik bu sayıya da 2015-16'daki 5,807 sporcudan çıkmışız. Yani 675% bir artış olmuş bir yılda. Üstelik de bu oyuncu havuzunun 38,166'sı onsekiz yaşından altında, 1999 ve sonrası doğanlar. Bu konuda UEFA'ya söylenecek tek bir şey var : Ey UEFA! Ya saymasını bilmiyorsun, ya da sana gelen bilgide bir hata var.

Aramızda profesyoneller var

UEFA beş takımımızda oynayan yedi yabancı oyuncu saymış. Bunları da katsak bile raporlanan 14 profesyonel oyuncuyu anlamak mümkün değil. Bir de 20 yarı-profesyonel oyuncu var. Amatör statüde oynanan ligde, yabancıları düşersek 27 Türk profesyonel oyuncu bir yerlere saklanmış.

Nerede bu ligler?

Cenevre'de göl kenarından bakınca bizim altyapı şampiyonalarını "altyapı ligi" sanmak olabilir, takılmayalım. U17 var, U15 var. Bizim gariban İstanbul Ligi ile Denizli'yi de U13 ligi sayalım. Ey UEFA, nereden çıktı bu U11 ligi? Kim kaybetmiş de biz bulmuşuz bunu? Hele 11 yaşına kadar kızlar ve erkeklerin karışık olarak futbol oynamaları konusuna hayran olmamak mümkün değil. Oynasalardı efendim, değil mi? Nasılsa öncesinde organize lig yok.

Kadın hocalar kadın liginde çok az

Kadın Liglerindeki kadın hoca oranı 10% olarak verilmiş. 126 takım gözönüne alınırsa 12-13 hoca görev yapıyor kadın liglerinde. Türkiye genelinde 154 lisanslı kadın antrenör olduğu gözönüne alındığında, son dönemde kurslarda yapılan pozitif ayrımcılığın sahaya yansımadığı görülüyor.

Seyirci sayısı bildiğiniz gibi

UEFA milli maçlara gelen seyirciyi ortalama 650 diye saymış. Üstelik 2011-12'den beri 150 kişi de artmış bu sayı. Doğrudur. Ben de o zaman gitmiyordum, şimdi gidiyorum. Etkilemiştir mutlaka. Lig maçları ise 300 kişi çekiyormuş. Bu sayı değişmemiş beş yılda.

Bütçe derya

Kadın futbolu bütçesi 877bin Euro. Kabaca 3,5 milyon lira. TFF bütçesinin 602 milyon lira olduğu düşünülürse yüzde yarım kadar bir paya sahip kadın futbolu. Budur işin boyutu yani.

Elemanda sorun yok

UEFA bizde tam zamanlı olarak çalıişan sekiz kadın futbolu personeli görüyor. Bunların yalnızca ikisi memur. Herhalde diğer altı kişi de teknik çalışanlar. Kadın futbol komitesi gibi kurumlar ise, tabi ki, mevcut değil.

Bu raporların doğru bilgi ile yazılmaları, kadın futbolundaki durumun daha doğru değerlendirebilmesini ve kendimizi diğer ülkeler ile daha doğru karşılaştırarak düzeltici aksiyonların planlanabilmesini sağlayacaktır. UEFA'nın TFF kanalı ile uyarılıp bu tür hataları yapmamasının sağlanması fevkalade mühimdir.

UEFA raporunu okumak isteyenler bu bağlantıdan bulabilirler : UEFA Kadın Futbolu Raporu
ETİKET :  

Tümü